Toprak Hazırlığı


Toprak Hazırlığı


Hava köklerinin toprak içerisinde rahat gelişimi ve uzamasında öncelikle toprak hazırlığına dikkat edilmelidir. Bu nedenle dikim öncesi toprakların havalandırılması ve uygun gelişim ortamının sağlanması gereklidir. Dikim öncesi yapılacak toprak işleme öncesi toprak yüzeyine yanmış çiftlik gübresi serilmeli ve toprak işleme ile birlikte karıştırılmalıdır.
Dikim, bakım, hasat ve tekrar dikim gibi yetiştirme pratiklerinin daha iyi yapılması için arazide 0,80-1,5 metre genişlikte yastıklar oluşturulmalıdır. Yastıkların aralarında 30-35 cm kadar yürüme yolları (alanları) olmalı ve yastıklar 25-30 cm kadar yükseltilmelidir.
Yastık yüzeyine ters V şeklinde hafif bir eğim verilmesi fazla suyun tahliyesinde önemlidir. Zira salep yumrularının çok nemli bir ortamda kalmaları çeşitli fungal (mantari) hastalıklara sebep olmaktadır. Yastık yüzeyinde açılacak yatay veya dikey çiziler ile topraklar, dikim işlemine hazır hale getirilmelidir. Küçük alanlarda yapılacak dikimlerde yatay çiziler tercih edilmelidir. Geniş alanlarda ise uzunlamasına açılan çiziler damla sulama sisteminin kullanılması açısından daha elverişlidir.


Herkese yardım edemeyiz,
ama herkes birine yardım edebilir..